0

Performansa Yönelik Egzoz Sistemi Nedir
Performansa Yönelik Egzoz Sistemi Nedir
2023-08-22 09:49:13 RevvTuned

Bir aracın egzoz sistemi, oluşan yakıt gazlarını aracın dışına atmayı amaçlar. Birçok kişi tarafından göz ardı edilse de, aracın performansını artırmak için bu gazların sağlıklı bir şekilde dışarı atılması son derece önemlidir. Tipik araçlarda bulunan susturuculu egzozlar, gazların dışarı atılması sırasında hava akımına karşı bir engel oluşturur. Bu durum, aracın performansını olumsuz etkiler. Performansa yönelik egzoz modifikasyonunun temel amacı, egzoz gazlarının daha verimli bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda, egzoz gazlarının susturuculardan geçerken yarattığı direnci azaltarak performansı artırmayı hedefler.

Standart araç egzoz susturucuları, adından da anlaşılacağı gibi motorun çıkardığı sesi azaltarak etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. Ancak bu sesi azaltma işlemi sırasında egzoz gazlarının dışarı çıkışı da zorlaşır. Bu da aracın performansının düşmesine neden olur. İşte bu nedenle performansa yönelik egzoz susturucuları geliştirilmiştir. Bu tür susturucular, egzoz sesini sınırlı bir şekilde keser, böylece gaz pedalına basıldığında daha fazla ses ortaya çıkar. Bununla birlikte, egzoz gazları daha kolay bir şekilde dışarı atılır ve çıkan ses rahatsız edici değildir. Bu tip susturucular, yarış motorsikletlerinden tanıdık sportif ve hoş bir ses üretirler. Bir araç egzoz sistemi genellikle iki susturucudan oluşur. Enjeksiyonlu araçlarda, bu susturucuların yanı sıra egzoz gazlarını temizleyen katalitik konvertör adlı bir bileşen de bulunur. Egzoz sistemi üzerindeki susturucular genellikle orta ve arka susturucu olarak adlandırılır. Modifikasyon işlemi sırasında genellikle arka susturucu değiştirilir, çünkü bu değişiklik daha belirgin bir performans artışına neden olabilir. Orta susturucunun değiştirilmesi de performansta artış sağlar, ancak arka susturucuya kıyasla daha azdır. En iyi performansı elde etmek için egzoz sisteminin tamamının değiştirilmesi önerilir. Bu, sadece arka susturucunun değiştirilmesi anlamına gelmez. Ayrıca orta susturucunun performans tipiyle değiştirilmesi, daha geniş egzoz boruları kullanılması, katalitik konvertörün kaldırılması veya performans odaklı bir katalitik konvertörle değiştirilmesi gerekebilir. Bu tür işlemlerin sonunda "Headers" olarak adlandırılan egzoz manifoldunun da değiştirilmesi gerekebilir, ancak bu işlem genellikle diğerlerinden daha maliyetlidir.

Performans Egzoz Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

Araç tarafından üretilen sesin miktarı ve niteliği, bireyden bireye farklılık gösterebilen bir özelliktir. Bu konuda genel bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Ses seviyesi, kullanılan susturucu markasına göre de değişebilir. Örneğin, Supersprint performans susturucuları daha az ses üretme özelliği ile tanınır. Bu susturucular TÜV onaylıdır ve kullanımları genellikle sorunsuzdur. Yüksek performanslı bir susturucu, oldukça yüksek ses seviyelerine neden olabilir. Bu tür bir susturucunun kullanılması, çevredeki insanları rahatsız edebileceği gibi trafik polisi ile de sorun yaşamanıza yol açabilir.

Modifiye edilmiş performans egzoz sisteminin etkisi, aracın farklı devir aralıklarında kullanımına bağlı olarak değişebilir. Yüksek devirlerde, motor gücünde %10'a kadar artış sağlayabilir. Ancak düşük devirlerde bu etki daha az belirgin olabilir ve hatta bir miktar güç kaybına yol açabilir. Bu nedenle, performans egzoz sistemi genellikle aracını yüksek devirlerde kullanmayı tercih eden sürücülere önerilir. Trafikte sakin ve yavaş sürüşlerde bulunan sürücüler, bekledikleri etkiyi genellikle göremezler.

Performans egzozu motor gücü verimlilik egzoz gazları modifikasyon

Paylaş